čtvrtek 5. února 2015

Recenze – Mexický dip


Ahoj vespolek, vítejte zase po... kakraholte, po skoro třech týdnech?! No teda, to jsou mi pořádky! Dlužím vám minimálně když ne omluvu, tak vysvětlení. A tím je mimořádná vytíženost ve věcech pracovních i ostatních, kdy sice chilli konzumuji v míře neztenčené, ale nějak o něm nestíhám psát. Nu, je třeba se usebrat a pořádně se do toho teď opřít, však materiálu na recenze mám víc než dostatek.

K tomuhle vzorku jsem přišel skoro jako onen příslovečný slepý k houslím. Borci z my-chilli.eu umístili na Facebook soutěžní otázku týkající se nového výrobku. Jakou že kuchyní se nechali inspirovat, jestliže hlavními použitými surovinami jsou rajčata, papričky habanero a koriandr? Ihned jsem vypálil od boku, že musí jít o kuchyň mexickou; a ejhle, bylo tomu tak, takže ke mně hned následující týden putovala výhra v podobě skleničky Mexického dipu. Pojďme se teď spolu podívat, jak si vedl v recenzi.

Přísady: drcená rajčata, cibule, cukr, limetová šťáva, chilli čerstvé (habanero), česnek, sůl, koriandr čerstvý, chilli sušené (jolokia), chilli sušené uzené (jolokia), pepř.

Vzhled: menší robustní „zavařovačka“ v sobě ukrývá 185 g dipu. Etikety jsou vyvedeny opět v kombinaci bílé, černé a červené. Celek se dle méno názoru povedl, vypadá to fajn.

Konzistence a barva: měli jste někdy nějaký dip? Tím nemyslím na jemno rozmixované cosi za dvacku z místního marketu, ale echt lahodu, jakou vám coby předkrm nabídnou třeba ve slušné mexické restauraci? Pokud ne, tak vězte, že je žádoucí poněkud hrubší textura, kdy při troše pozornosti hravě rozeznáte tu kousek rajčete, onde zas nať koriandru nebo ždibec cibule. A přesně tak je tomu i tady, takže můžete souhlasně zamručet a pokývat hlavou a okomentovat barvu, která je červenohnědá přesně jako na fotce.

Vůně: málo platný, je jen málo věcí, které se v oblasti jídla vyrovnají mému zápalu pro polévky, chilli a kopr. Jednou z nich je nezřízené zanícení mojí maličkosti pro zelený koriandr. Můžu ho konzumovat takřka v neomezeném množství a pro jeho vůni šel bych světa kraj. Proto jsem byl celej natěšenej na odér Mexického dipu. Nu, víte asi, jak to dopadá s přehnanýma nadějema, že jo? Totiž, koriandr lehounce cítit je, ale musíte ho v přitažlivém odéru rajčat, cibule a chilli hodně dlouho hledat. Osobně mi to nakonec vlastně vůbec nevadí. Potěšeni budou ale všechny zlé jazyky, které nemají pro vůni koriandru slovo dobré (už jsem se setkal i s názory typu „Smrdí to jako Jar.“, věřili byste tomu?).

Chuť: jednoznačně vládne nasládlá kombinace rajčat a cibule, odzadu pilně podporovaná česnekem. Mňam, tohle bych mohl mlsat furt.

Pálivost: když mládenci dumali nad složením, učinili moudré manažerské rozhodnutí nahradit papričky chipotle uzenou jolokií. Na pálivosti, zejména na její výdrži je znát, že nejsou použita jenom habanera. A tak to máme rádi, co?

Jídlo: dip tohoto typu bývá tradičně konzumován např. s nachos. To jsou, kdybyste to náhodou nevědeli, takový ty kukuřičný chipsy trojhránkovýho tvaru. Já je teda upřímně nemám rád, takže jsem milej dip musel testovat jinak. Je nabíledni, že takovouhle záležitost by byla škoda kydat do guláše se šesti a prim bude hrát studená kuchyně. Nelenil jsem tedy a během posledních dvou třech týdnů si připravil a zbaštil snad nejvíc různých sendvičů a bagetek za poslední dva roky. A víte co? Pochutnal jsem si, fakt že jo. Nebyla opomenuta ani konzumace archivních sýrů, též s úspěchem. 

Cena a užitná hodnota: skleničku pořídíte za 129 Kč buďto u mne, nebo třeba rovnou od na stránkách výrobce. Za ty prachy je to docela OK, ale počítejte s tím, že pokud se neovládnete, tak ji můžete sami popravit klidně za jeden večer. Mně se to skoro povedlo a musel jsem se hodně krotit, aby mi alespoň chvíli vydržela. Ale nelituju ničeho!

Shrnutí: prima chutnej a slušně pálivej dip, jakej v marketu běžně nekoupíte. Doporučuju.

Žádné komentáře:

Okomentovat