čtvrtek 26. března 2015

Recenze – dva lokální kousky k pivu a vínu
Ahoj zase vespolek. Dneska se spolu mrknem nikoliv na omáčky, ale na moje „guilty pleasures“. Těch je samozřejmě mnoho a mnoho, ale pokud jde o chilli, místo nejčelnější zaujímá určitě feferonový salát.

Ale ne ledajaký. Pryč je doma reálného socialismu, kdy na všechno byla norma a bez ohledu na lokalitu jste od Aše až po Východní Slovensko pod názvem feferonový salát obdrželi víceméně to samé. To už ale dávno neplatí, takže našinec musí být při koupi opatrný jak ruský partizán, aby za své těžce vydřené peníze těžil protihodnotu a nesplakal nad provarem. Od salátku očekávám pikantnost, v rámci možnosti kvalitní sýr, nepříliš vysokou kyselost a dobrou texturu. Feferonový salát od firmy Toto moje nároky vesměs splňuje. 

Pokud jde o přísady, za zmínku určitě stojí, že čelní místo v přísadách zabírá nikoliv čalamáda, ale sýr, a to celých 30 procent. Až pak přijde řada na sterilovanou zeleninu včetně chilli, kečup a éčka. Dohromady to funguje bezvadně. Jak je patrné z následující fotky, sýr skutečně hraje dominantní roli. A výsledek, světe div se, má blíže k nakládanému hermelínu než ke tradičnímu feferoňáku. Ale to mně, vyznavači marinovaných pochoutek k pivu, opravdu nevadí.
Takže se určitě ptáte, kde je kurňa háček?! Cena to není, 130gramovou krabičku koupíte za cca 23 Kč. Průšvih je, ale tady těžko vinit výrobce, že už se mi několikrát podařilo koupit salát ve stavu silně zkvašeném, kdy vyloženě štípal na jazyku jako limča značky Zon. No, hned letěl do koše, to je jasný, ale zkaženou snídani už člověk těžko vynahradí. Takže, pokud mohu radit, krabičku se salátem vždy důsledně prohlížejte a při sebemenším náznaku „jetosti“ si raději nechte zajít chuť. Odměnou vám bude zážitek nad zážitky, zejména po náročném večírku budete dozajista saturováni.

Druhým pánem, tedy spíše paní na holení je cizrnová pomazánka s habanerem od vyhlášené hradecké firmy Hradecké delikatesy. Lze už těžko hovořit o guilty pleasure, anžto pro „guilty“ není žádný důvod. Výrobky jsou dělány poctivě a kvalitně, přičemž kvalitu si zákazník samozřejmě zaplatí. To neberte jako stížnost, ostatně moje názory na tuhle problematiku, a sice že dobré věci nebývají levné, jsou na stránkách tohoto blogu obecně známy.

Milou pomazánku tvoří kromě cizrny (min 41 %) hlavně čerstvé habanero (min. 21 %), dále pak voda, olej, sušená rajčata a další prima věci. A ne, tentokrát opravdu žádná éčka. Chuť je velmi dobrá, bohatá a naplňující. Pálivost čtenáře blogu určitě nezaskočí ani omylem, ale rozhodně nemůžu říct, že byste nic necítili. Pokud jste líní vařit (hanba!) a budete chtít udělat pár pikantních jednohubek poživatelných i návštěvou, která jinak chilli moc neholduje, tohle je rozhodně jeden z možných způsobů.

Kupoval jsem v prodejně zdravé výživy Bazalka za 50 Kč. Za 100 gramů to není úplně málo, ale podle mne za ty prachy stojí. A taky nejde o věc, kterou byste kupovali každej den, šetřílkové, tak když na ni narazíte, dejte tomu šanci.

Žádné komentáře:

Okomentovat