středa 12. prosince 2012

Recenze – Smoked Scotch Bonnet & Red Pepper SauceCo si budem povídat, v posledních dvou příspěvcích jsem vycházel vstříc těm, kteří mne žádali o tipy na méně pálivé výrobky. Tak si říkám, že už by to zase chtělo něco poněkud pálivějšího. A protože mi v lednici momentálně netrůní žádná bláznivá extraktovka (tedy žádná nová), podíváme se dnes pod víčko další potvůrce od Cambridge Chilli Farm. Pálivost omáčky by měla být dosti slušná, neboť byly k její výrobě použity krom jiného legendární papričky Scotch Bonnet, často používané v karibské kuchyni.

Přísady: uzené a pečené červené papriky, uzené papričky Scotch Bonnet, rajčata, cibule, jablečný ocet, červený vinný ocet, hnědý cukr, olivový olej, černý pepř, koření.

Vzhled: čirou lahvičku o objemu 1,5 deci zdobí etiketa, jíž dominuje logo výrobce a název omáčky. Obrázek papričky na podkladě je tentokrát takový lehce podivný červený mazanec, ale celek nijak neruší.

Konzistence a barva: tmavě červená barva omáčky na první pohled připomíná domácí kečup a konzistence je na tom podobně. Jasně viditelná jsou semínka a kousky pepře.

Vůně: hmmm, tak to je skutečně paráda – papriky uzené na javorovém dřevě voní naprosto báječně. Spolu s rajčatovým podtónem pak celek lehce připomíná papričky chipotle v rajské omáčce, ovšem delikátnější.

Chuť: tedy vážení, tohle musíte ochutnat. Chuť je výborně vyvážená, lehce nasládlá a jen mírně nakyslá. Za velké plus považuju skutečnost, že výrobek neobsahuje žádnou sůl.

Pálivost: jojo, tak tohle je moje gusto – snesu hodně a takový Mad Dog či Zko mají v mé lednici stálé místo, ale na takové to domácí mlsání ve velkém mnohdy upřednostním spíš klasickou přírodní omáčku bez extraktu. A tohle moje nároky splňuje beze zbytku. Náběh pálivosti je oproti takovým papričkám habanero pomalejší, takže máte sekundu dvě na zhodnocení chuti, ale pak se jim může směle rovnat. V ústech pak dojem pálivosti setrvává pěkně dlouho. Navíc má tendenci pálit s každým soustem víc a víc, což je super. Ideální omáčka na zimní období, když potřebujete zatočit s bacilama v krku.

Jídlo: omáčka Smoked Scotch Bonnet & Red Pepper Sauce se mi skvěle osvědčila v hutných hustých polévkách; máme koneckonců zimu na krku, takže takový boršč či poctivá zelňačka přijdou více než vhod. Dále jsem si výrobek oblíbil k míchaným vajíčkům a sendvičům všeho druhu. No a samozřejmě nesmím zapomenout na pořádné tousty, tam omáčka vysloveně září.

No, ale dost obecných keců, co takhle nějaký recept? Dnes to bude veganský boršč, což je super tukožroutská polévka vynikající chuti. Zvláštností receptu je skutečnost, že řepu nevaříme, ale pečeme – vyhneme se tak tomu, že by byla v polévce rozbředlá, což osobně považuju za trestuhodnou ohavnost.

Budete potřebovat trochu oleje, pár cibulí, česnek, dvě tři mrkve, půlku celeru, jeden pastiňák, dvě až tři větší řepy a kvalitní kysané zelí. U surovin fakt nešetřete na kvalitě a zejména zelí doporučuju domácí, nejlépe pak vlastní. Z koření sůl, pepř, nové koření a bobkový list.

Rozpalte troubu a na plech na pečicí papír vložte dovnitř celé neoloupané bulvy řepy. Na 180-200 stupňů je nechte péct 40 minut až hodinu. V mezičase si připravte ostatní zeleninu – cibuli na drobno, kořenovou zeleninu na hrubší kostičky.

Tak hurá na to – v hrnci rozpalte olej, šupněte na něj cibuli a za chvíli za ní pošlete kořenovou zeleninu. Chvíli restujte a přidejte zelí. Zalejte horkou vodou, aby bylo vše tak akorát ponořené a přidejte koření a česnek. Nechte vařit na mírném plameni, dokud se v troubě neudělá řepa. Tu oloupejte, nakrájejte na kostičky a přidejte do polévky. Nechte cca 5 minut vařit spolu a je hotovo. Pokud máte rádi kopr, přidejte ho v hojné míře spolu s řepou.

Při podávání se nešetřete a do talíře si dejte dvě lžíce 
Smoked Scotch Bonnet & Red Pepper Sauce. Dobrou chuť

Cena a užitná hodnota: omáčka stojí 169 Kč. Není to úplně málo, ale za tyhle prachy získáte poměrně jedinečnou omáčku, kterou si nespletete s žádnou jinou. A to se vyplatí.

Shrnutí: velmi dobrý, slušně pálivý a poctivě udělaný výrobek. Za mne palec nahoru.

Žádné komentáře:

Okomentovat