středa 13. května 2015

Recenze – Huwasco Habanero Chilli SauceAhoj vespolek, jak to jde? U mne docela fajn, byť mám pocit, že bych potřeboval den tak o 30 hodinách. Děsnej frmol. Ale na vás a na blog si čas najdu rád. 

Bylo by fajn, kdyby člověk mohl recenzovat jenom ty nejvybranější a nejdražší omáčky ideálně z limitovaných edic. Na druhou stranu chci, aby blog posloužil jako vodítko i v případě, že třeba jedete na chatu, svoje vymazlený omáčky jako na potvoru necháte doma a po cestě máte tak akorát... Kaufland. Právě tam jsem koupil omáčku, na kterou se dneska spolu podíváme.  


Jejím výrobcem je německá firma Huwei, která jinak vyrábí např. marinády nebo hořčice. Výrobky této společnosti jsem už možná letmo zahlédl, ale nikdy jsem je nekupoval, ostatně do Kauflandu skoro nepřijdu a marinády si zpravidla dělávám vlastní.

Přísady: ocet kvasný vinný, papričky habanero 21,8 %, chilli papričky 9 %, česnek 8 %, mořská sůl.

Nejsem nespokojen. Sice je hned jasný, o jakej druh omáčky půjde, ale výrobce aspoň nepoužil glutamát a další laskominy. Navíc habanero je fajn, jen houšť a větší kapky.


Vzhled: vysoká a hubená krabička v sobě ukrývá štíhlou flaštičku netypickýho tvaru. Hodně tenký hrdlo, masivní skleněnej spodek, to jsme tu ještě neměli. Hnedka mne napadne, kolik se tam asi vejde omáčky. A vida, pouhých 38 ml, to není ani panák. V hrdle najdete kapátko usnadňující dávkování, asi aby si člověk při tomhle objemu nevylil celou lahvičku do jídla najednou. Jinak co do vzhledu docela ok. Je vidět, že výrobce nepoužil toho úplně nejlepšího grafika, ale celek nijak neuráží a obal vyjadřuje, co můžete očekávat od obsahu.

Konzistence a barva: světle červená „řidina“, jaký všichni známe od chvíle, kdy jsme poznali Tabasco.

Vůně: díky nižšímu množství použitejch ingrediencí je vůně čitelná a konkrétní. Kromě všudypřítomnýho octa je hodně cejtit česnek, to je fajn. Po typicky ovocný vůni habaner ani neprátrejte, není tu. Proto bych tipoval, že je omáčka vyráběna ze sušených papriček.

Chuť: ocet a sůl, to jsou hlavní chuťový složky celý omáčky. Někde vzadu za nima se krčej v koutku papričky a česnek.

Pálivost: na etiketě se dočteme, že výrobce přizpůsobil brutální pálivost některých přísad evropským chutím, takže výsledná síla je 2230 SHU. No, věčná škoda, v Huwei klidně mohli nechat sílu aspoň na dvojnásobku. Takhle je pálivost zhruba na úrovni „Kohoutovky“, chvilku ji pocítíte a za pár sekund zmizí. To samo o sobě není špatně, pro osoby začínajicí s chilli to pak může bejt dokonce dobře, ale je dobrý vědět, že pomocí týhle omáčky si blaženej stav „zfetovanosti z kapsaicinu“ prostě nepřivodíte.

Jídlo: výrobce radí používat česnekový Huwasco do těstovin, pizzy, wrapů, zálivek a nápojů. Na pizzu, těstoviny a saláty jsem ho použil s očekávaným výsledkem (prostě takový Tabasco, žádný překvápko), ale zaujalo mne to pití. Nabízela by se Bloody Mary, ale tvrdej chlast doma skoro nikdy nemám a ani ho de facto nepiju, tož vyvstala nutnost zkusit to do něčeho jinačího. Smoothie z manga s baobabovým práškem a touhle omáčkou docela ušlo, byť pálivost jste skoro necejtili. Chystám se udělat něco z chia semínek, jsem zvědav na výsledek. 

Cena a užitná hodnota: v místním Kauflandu měli Huwasco za necelý čtyři pětky. Docela to ujde, ale když člověk uváží, že Tabasco stojí osm pětek a je ho o polovinu víc, tak už to tak výhodně nevypadá.

Shrnutí: slušná spotřební chilli omáčka na bázi octa, to někdy bohatě stačí. Ale pokud si budu moct vybrat, zůstanu u svejch silnějších a na zeleninu bohatších kousků.

Žádné komentáře:

Okomentovat