středa 18. dubna 2012

Recenze – Jalapeno Hotsauce

Dnes mne opět přepadla chuť na jalapeños. Naštěstí jsem měl v zásobě omáčku Jalapeno Hotsauce od vám již dobře známé společnosti Shamanic Fire, tudíž nebylo třeba rozdělávat pikslu papriček. Výsledek mne příjemně překvapil.

Přísady: papričky jalapeño, voda, cibule, papričky habanero, sůl, šťáva z mučenky, šťáva z limety, kyselina octová, kyselina citronová, česnek, xanthan (E415), barvivo chlorofyl 0,03 % (E140).

Vzhled: čirá lahvička o objemu 148 ml je opatřena etiketou pokračující v duchu výrobků od Shamanic fire – šlehající plameny, typický font názvu výrobku a obrázek. Tím je tentokrát trochu klišé v podobě jakéhosi hybrida čerta a papričky jalapeño. Na tohle si zrovna příliš nepotrpím, ale co už... Hrdlo omáčky je zakryto plastovou krytkou s otvorem uprostřed, zřejmě zamýšlenou k dávkování po kapkách.

Konzistence a barva: omáčka se vyznačuje pěknou khaki barvou. V lahvičce jsou jasně vidět kousky zelených papriček a dalších přísad, sem tam narazíte na červený kousek – že by habanera zmiňovaná ve složení? Omáčka obsahuje i semínka. Konzistence je polohustá a omáčka obsahuje kousky, které dosti obtížně procházejí výše zmíněnou krytkou. Tu lze naštěstí snadno sundat, takže nic nebrání pořádné ochutnávce.

Vůně: vůně nápadně připomíná nakládané papričky. Podobnost byla taková, že jsem nakonec tu pikslu jalapeños (měl jsem ty od výrobce La Costeña) přeci jen rozdělal a porovnával. A ano, až na drobnosti je to velice podobné – příjemně nakyslá vůně papriček a cibule.

Chuť: jestliže jsem o odstavec výše přirovnával chuť omáčky k nakládaným jalapeños, s chutí omáčky to není příliš jiné. Ideální kombinace kyselosti a pálivosti, řekl bych.

Pálivost: pálivost mne velmi příjemně překvapila. Určitě nejde o žádný smrťák, ale na omáčku z jalapeños je to velice solidní. Na výsledku se určitě podílejí přidaná habanera. Nástup je dosti rychlý a příjemné prokrvení dutiny ústní vydrží docela dlouho. Spokojenost.

Jídlo: Vzhledem k podobnosti k nakládaným papričkám se využití přímo nabízí – polévky a studená kuchyně, zejména saláty a sendviče. Jestliže mi bude tento pátek přát počasí, hodlám vzít omáčku na první jarní grilovačku. Nemohu se dočkat, až tento pátek zahájím grilovací sezónu – pevně věřím, že Jalapeno Hotsauce vzbudí zasloužený ohlas i mezi osobami, které jinak pálivým pokrmům příliš neholdují.

Cena a užitná hodnota: omáčku koupíte za 119 Kč. Ty tyhle prachy dostanete výrobek, který vám doma pár týdnů vydrží a během této doby udělá spoustu radosti.

Shrnutí: pokud byste od omáčky čekali nějaké překvapení a invenci typu vynikající Rookie Goblin, budete možná trochu zklamáni. Navzdory jisté chuťové neoriginalitě však jde o solidní omáčku a dobrou alternativu k nakládaným jalapeños. Máte-li papričky jalapeño rádi, neváhejte.

Žádné komentáře:

Okomentovat