úterý 21. října 2014

Recept – pikantní kysané zelí




Zdar a sílu, jak je? Těšili jste se na pořádnou recenzi? Tak to budete muset ještě týden počkat, milánkové. Rozepsaných jich mám docela dost, ale málo platný, aktuálnost nade vše, takže si raději posvítíme na něco echt sezónního. Ale nebojte nic, o kapsaicin ošizeni nebudete. Následující recept v sobě snoubí dvě záležitosti, který mne mrtě baví, a sice kysaný zelí a žlutý kajenský papričky. Tyhle štíhlý žlutý mrchy se tváří, že nebudou nic moc, ale zdání klame. Jejich vůně je nezaměnitelná a chutí a pálivostí mi vyhovují naprosto.

A zelí? Rok se s rokem sešel, zase tu máme podzim, zkurvená tma přichází čím dál tím časněji a lepší to nějakou dobu nebude. V takovou dobu je nejlepší se rozjařit něčím hodnotným. Univerzální dobro je kysaný zelí. Né ty sračky bez chuti prodávaný ve vaší vietnamský večerce, ale vaše vlastní epesní zelíčko. Podělím se s váma o návod, podle něhož se tahle lahoda tvoří v našem velkorodě už po šest generací. Napůl pocházíme z Východních Čech, napůl z Jižní Moravy, takže málo platný, zelí mám z obou stran v genech a s aušusem se nesmířím. Jak chutná a jak se připravuje správný chilli zelí?

Základem je kromě zelí samotnýho, který lze mimochodem v tuto roční dobu objednat v nakrouhaným stavu, velký množství cibule, bez ní to není a ani nemůže být ono. Cibule fakt hodně, minimálně desetinu, ale znalci dávají až třetinu. Dále potřebuješ křen, kmín v celku, sůl, kopr (ten jedinej nemusí bejt, ale ruku na srdce - co je to za živoření bez kopru?) a jablko ze zahrádky, klidně pláně utrhnutý někde v aleji. A samozřejmě rozumný množství kajenských papriček. Stačí asi tolik, jako na obrázku v záhlaví.

Zelí nakrouháte, pokud máte už krouhaný, tak si pogratulujte a ušetřený čas zvesela promrhejte konzumací jedný vychlazený Plzně. Cibuli třeba oloupat a taky nakrouhat. Papričky zbavte šťopek a nakrájejte na kolečka, žádná věda. Ve velkým lavoru smíchejte zelí s cibulí, přidejte trochu soli a zakmínujte. Ochutnejte výsledek a podle potřeby dosolte nebo dokmínujte. Pak vmíchejte papričky. Výsledná směs by měla pálit docela svinsky, ideální intenzita je taková, aby to krom vás nikdo z rodiny nežral. Jedině tak zaručíte, že se o tu lahodu nebudete muset dělit, jasný?

Následně vše napěchujte do zeláku nebo klidně 4litrový zavařovačky s tím, že úplně na dno dáte jako startér kvašení rozkrojený jablko, přidáte trochu oloupanýho křenu a štědrou snítku kopru. Na to naložíte výše popsanou směs zelí, chilli a cibule a notně udusávejte. Zelí by mělo pouštět mrtě šťávy. Mezi vrstvama vždy patří křen a kopr.

Po týdnu kvašení při pokojový teplotě už bývá výsledek skvostný. Zelí báječně křupe a hodí se snad úplně ke všemu. Pálivost trochu poleví, ale protože jste ostatní členy rodiny včas vytrestali už při nakládání, nikdo vám nechodí ujídat. Pokud nechcete výsledek dál prokvašovat, hodí se přendat obsah zeláku do zavařovaček, zadělat víčkem, sklenice otočit spodkem nahoru a šupnout do lednice. Kvašení bude v důsledku snížení teploty zastaveno a zelí zůstane krásně křupavé a čerstvé klidně celou zimu. Žádný zavařování není potřeba.

Tak milánkové, teď už víte, jak se dělá dokonalý chilli zelí, takže žádný výmluvy, že to neumíte, jasný? Podle tohohle návodu to zvládne i podprůměrně zdatný troglodyt, a to vy určitě nejste, checht.

Máte nějaký svůj zaručený recept na kysanou lahůdku? Směle se odvažte v komentářích! A za týden zase nashle.

1 komentář:

  1. Dobrej recept chlape! Udelal sem si hezky trojtou davku :) Normalne delam klasicke kysane zeli, ale s tim kminem a mnohem vice cibuli je to uplne jiny. Bohuzel sem nemel po ruce jablko takze komplet recept dam priste. S habanerem je to navic jeste poctiva palba. U clanku sem se nachechtal jak svin a jeste mam skvely zelicko. jeste jednou diky :)

    OdpovědětVymazat